Здоров’я очей: офтальмолог розповіла, які вправи корисні для зору

Фото: unsplash.com

Великий обсяг інформації, яку ми “поглинаємо” кожен день, вимагає від наших очей майже постійної напруги. І, природно, вони втомлюються. Гімнастика для очей — це ефективна і проста допомога при перевтомі зору, яку ви можете надати собі самостійно.

У яких випадках потрібно робити гімнастику для очей розповіла для LeMonade офтальмолог, співзасновниця та генеральна директорка центру офтальмології та оптометрії ZORKO Світлана Порох.

Як правильно робити гімнастику для очей?

– Найголовніша порада в цьому питанні — робити! Різноманітні рухи очима потрібно включати в паузи, що ви робите, коли довго працюєте на близькій відстані (читаєте, працюєте з ноутбуком, телефоном тощо).

Світлана Порох. Фото: пресслужба

Завдання таких вправ-рухів — покращити кровообіг та укріпити зовнішні та внутрішні очні м‘язи.

До таких вправ відносять рухи очима в різних напрямках, часто кліпами очима, сильно замружувати та розплющувати очі.

Окремим блоком, є вправи на тренування акомодації. Найпоширеніша — це подивитись на точку на віконному склі, а потім перевести погляд вдалечінь (понад 6 метрів), повторивши декілька разів.

Добре додати до цього раз на день вправи із тренування стереозору: розглядання спеціальних зображень.

Найкраще, коли разом з вправами гімнастики для очей ви будете виконувати вправи для шиї, плечей та попереку. Мабуть, помічали як “заклякає шия” від тривалого сидіння перед монітором? Як наслідок — погіршується кровопостачання мозку та очей і неприємні відчуття в очах тільки посилюються. Тож, розім‘явши шию, ви покращите рух крові і це якнайкращим чином відобразиться на зорі.

Скільки часу в день потрібно приділяти заняттям?

– Головне тут не час, а регулярність. Все, як при заняттях у спортзалі — туди ж ми ходимо регулярно, щоб відчути ефект. Варто вибрати собі 5-7 вправ та повторювати кожну вправу від 5-ти до 7-ми разів кожну. Таких перерв на зорову гімнастику має бути не менше ніж 3-4 на день. Якщо більше, то тільки на краще. А коли вам необхідно читати на комп‘ютері декілька годин, то надзвичайно рекомендовано дотримуватись “правила 20-20-20” – кожні 20 хвилин робимо перерву на 20 секунд, щоб подивитись на 20 футів далеко у вікно (це відстань приблизно дорівнює 6 метрам). Річ у тому, що при такому чергуванні погляду зблизька та далеко очні м‘язи переходять з напруженого стану (при погляді на близьку відстань) до розслабленого (коли дивимося далеко).

Фото: stocksnap.io

Може вправи якось ще від віку залежать?

– Для дітей вправи на розслаблення зору стають ще більш важливими, адже саме тривале зорове навантаження на близькій відстані стає передумовою початку короткозорості.

Враховуючи слабкість очних м‘язів — більше уваги приділяють вправам на акомодацію  (вправа з точкою на склі).

Можна придбати або змайструвати самостійно найпростіший тренажер для цього — шнурок Брока — і тренувати властивість ока бачити на різні відстані легко і без додаткового навантаження.

Для профілактики короткозорості у дітей обов‘язково слідкують, щоб в режимі дня не менше 1 години в день приділялось прогулянці на свіжому повітрі, аби дитина отримувала достатню кількість кисню та сонця на формування вітаміну Д в організмі.

І ще один момент важливо пам‘ятати завжди: в профілактиці розвитку розладів зору найважливіший пункт — це корекція зору коли це потрібно. Адже якщо зір не є 100% і людина не корегує його окулярами, то рівень напруження на очі зростає в рази, що своєю чергою вже проявляється головними болями, роздратуванням та почервонінням очей. І тут однією гімнастикою для очей вже не відбудешся.

Фото: unsplash.com

Які вправи для зору корисні для людей, які носять окуляри або лінзи. Чи взагалі доцільно їх робити?

– Немає різниці носить людина якісь засоби корекції зору чи ні. В будь-якому разі гімнастика для очей допомагає в здоровій роботі м‘язів ока. Доцільно чергувати вправи з напруження та розслаблення внутрішніх м‘язів, наприклад, переведення погляду із зони близького бачення вдалечінь з вправами, що покращують кровообіг в зовнішніх м’язах. Це такі вправи як рух очима в боки, вверх/вниз, рухи очами по колу в одну сторону, потім в іншу. Доцільність вправ для очей не викликає сумнівів, адже після 5-7 хвилин перерви на такі вправи, людина вже відчуває покращення можливості очей до фокусування та готова продовжувати подальшу роботу.

Поделиться